تکین وب | آموزش برنامه نویسی
تکین وب | آموزش برنامه نویسی

نگاه کلی بر ++C

دسته بندی : آموزش ++C
۱۸ مرداد ۱۳۹۴

معرفی زبان ++C

زبان ++C توسعه یافنه زبان C است که از دو زبان برنامه نویسی قبلی یعنی B و BCPL منشعب شده است. این زبان حاوی برخی از ویژگی های C است اما مهمترین ویژگی و قابلیت این زبان در برنامه نویسی شی گرا بودن آن است . این ویژگی ، انقلابی در جامعه نرم افزاری به وجود آورد . در چنین حالتی تولید نرم افزار به سرعت ، بادقت و اقتصادی تر صورت می گیرد .

 توسعه دهندگان نرم افزارها به این نتیجه رسیده اند که بهره گیری از روش مدولار ( modular system ) و طراحی شی گرا و پیاده سازی به این روش ها می تواند در بهره وری گروه های توسعه دهنده نرم افزاری در مقایسه با تکنیک های متدوال قدیمی تر همانند برنامه نویسی ساخت یافته بسیار مؤثر باشند .

برنامه های ++C متشکل از قسمت هایی به نام کلاس ها و توابع هستند . می توانید برحسب نیاز هر قسمت را به فرم یک برنامه ی  ++C برنامه نویسی کنید . با این همه اکثر برنامه نویسان ++C از مزیت کلکسیون های غنی از کلاس ها و توابع در کتابخانه استاندارد ++C بهره  می برند . یکی از مزایای ایجاد کلاس ها و توایع متعلق به خود این است که دقیقا می توانیم به بررسی کار ++C آن ها بپردازیم . عیب این روش در زمان بر بودن و پیچیدگی است که در طراحی و توسعه و نگهداری توابع به وجود می آید .

تلاش ما بر این است که با ایجاد محیطی دوستانه و صمیمی به یادگیری این زبان برنامه نویسی بپردازیم . در ادامه به بررسی و معرفی کتاب و محیط برنامه نویسی ++C می پردازیم . در پایان هر آموزش برای شما قسمتی به نام  حالا نوبت شماست قرار داده ایم تا خودتان را محک بزنید!!

معرفی کتاب 

یکی از بهترین کتابهایی که در این زمینه وجود دارد کتاب دایتل و دایتل ترجمه دکتر مرتضی صاحب زمانی است که پیشنهاد میکنیم حتما مطالعه کنید . البته کتابهایی مثل کتاب مهندس جعفری نژاد قمی و دکتر محمد داورپناه جزی هم وجود دارند . می توانید کتاب دایتل و دایتل و همینطور کدهای این کتاب که در قالب پاورپوینت می باشد را از همین قسمت دانلود نمایید :

دانلود کتاب دایتل و دایتلdietel

دانلود فایل های پاورپوینت کدهای کتاب دایتل و دایتل : cpp_DeitelDeitel_PPT

معرفی محیط برنامه نویسی

نرم افزارهای زیادی مانند  DEV ,Turbo ,Visual Studio و …  برای نوشتن برنامه های ++C وجود دارند اما پیشنهاد می کنیم از نرم افزار Visual Studio استفاد کنید . در ادامه به معرفی این نرم افزار می پردازیم .

بعد از نصب نرم افزار visual studio 2010 برای ایجاد اولین پروژه به قسمت file->new->project وارد میشویم .

a0

در پنجره باز شده با انتخاب یک نام دلخواه در قسمت name و با تنظیم کردن محل قرار گرفتن پروژه خود در قسمت Location و همینطور با انتخاب گزینه Win32 console application ، کلید ok  را انتخاب کنید .

a2

در مرحله بعد در پنجره باز شده کلید Next  را انتخاب  کنید .

a3

سپس در این پنجره با انتخاب گزینه Empty project  در قسمت  Additional option ، کلید Finish  را انتخاب کنید .

a4

بعد از انجام این مراحل شما با چنین صفحه ای مواجه می شوید که در سمت راست یا چپ خود پنجره ای مستطیل شکل به نام Solution Explore را در بردارد . در این پنجره با کلیک راست کردن  بر روی گزینه Source files  و انتخاب گزینه Add ، گزینه New Item را انخاب کنید .

a5

در پنجره ظاهر شده ، با انتخاب  (C++ File (.cpp  و همینطور انتخاب یک نام دلخواه در قسمت Name ، گزینه Add را انتخاب کنید .

a7

به شما تبریک می گویم . محیط برنامه نویسی تان آماده است .

a8

 

در ادامه توجه شما را به چند نکته جلب می کنم .

برای خوانایی برنامه هایی که قرار است در آینده بنویسیم بهتر است خط به خط کدهای برنامه شماره گذاری شوند . به همین منظور در قسمت نوار منو با انتخاب  Tools  ، گزینه Options  را انتخاب کنید .

a13

سپس در قسمت سمت راست پنجره ظاهر شده به دنبال گزینه Text Editor بگردید. خواهید دید که لیستی از نام های زبان های برنامه نویسی ظاهر می شوند . در این لیست با زدن ++C/C ، در قسمت Display گزینه Line number را انتخاب کنید . و سپس کلید ok  را برای ثیت تنظیمات فشار دهید.

a12

مشاهده خواهید کرد که عدد ۱ در اولین خط صفحه شما ظاهر شده است .

احتمالا شما یا هر برنامه نویسی ممکن است در برنامه اش خطاهایی داشته باشد که منجر به Run نشدن برنامه شود . در visual studio هم پنجره ای وجود دارد که شما میتوانید لیستی از Errorها و warningهای برنامه تان را مشاهده کنید . برای اینکه این پنجره را در محیط برنامه نویستان ببینید باید در قسمت نوار منو ، view و سپس Error Lists را انتخاب نمایید . مشاهده می کنید که پنجره ای در قسمت پایین محیط برنامه نویسیتان شامل سه قسمت Errors , Warnings ,Messages ایجاد شده است .

a18

 در ضمن اگر اینستاگرامی هستید حتما @Takinweb را فالو کنید….

درباره ی عطیه رحمانی

دیدگاه ها

یک دیدگاه ارسال شده !

  1. کمال قره جه لو گفت:

    غیر از ویژوال نرم افزار هایی مثل نت بینز هم فوق العادست

دیدگاه خود را به ما بگویید.

کلیه ی حقوق مادی و معنوی مطالب متعلق به سایت تکین وب می باشد و کپی برداری و بازنشر آن بدون ذکر منبع کاری غیر حرفه ای و غیر اخلاقی و قابل پیگرد قانونی خواهد بود.
کانال تلگرام تکین وب