تکین وب | آموزش برنامه نویسی
تکین وب | آموزش برنامه نویسی

ایجاد پایگاه داده در phpMyAdmin

۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۵

به طور کلی یک پایگاه داده ، شامل داده های مرتبط به هم ، ماندگار و تحت  سیستم متمرکز می باشد . از جمله سیستم های پایگاهی می توان به MySQL ، Microsoft SQL Server ، Oracle ، SQLite ، Microsoft Access  ، PostgreSQL و DB2 اشاره کرد .  SQLite برخلاف سایرین نیازی به نصب بودن سرور جهت استفاده از آن ندارد .

برای استفاده از سیستم MySQL لازم است سرور آن نصب باشد . به همین منظور می توان نرم افزار Xampp را نصب کرد .

بعد از نصب نرم افزار XAMPP که در قسمت  آموزش لوکال هاست  به بررسی آن پرداخته شده است ، حال می خواهیم اولین Data Base یا پایگاه داده را در phpMyAdmin ایجاد کنیم .

راه اندازی و تنظیمات Xampp

برای این کار ابتدا نرم افزار Xampp را اجرا کنید  . در این نرم افزار گزینه هایی مانند aphache ، mysql و …. را مشاهده خواهید کرد . در مقابل هر یک از این گزینه ها ،ستونی به نام Actions حاوی دکمه ی start  می باشد که باید آنها را انتخاب کنید . بعد از کمی صبر ، ملاحظه می کنید که همه ی گزینه های مذکور سبز خواهند شد .

(برای کار با پایگاه داده دو گزینه ی اول را start کنید . اولی برای کدهای php و دومی برای کدهای MySQL  می باشد .)

اگراحیانا گزینه ی Aphache سبز نشد ، مشکل در پورتهای رزرو شده می باشد . (در اکثر موارد می توان با تغییر دادن این پورتها در قسمت Config که یک فایل text می باشد ، این مشکل را حل کنیم . در صورتی که با چنین مشکلی مواجه شدید ، نرم افزار را Uninstall کنید و دوباره نصب کنید و اگر دوباره سبز نشد ، اطلاع دهید تا راهنمایی کنیم )

 بعد از انجام این مراحل و سبز شدن همه ی گزینه ها ، مرورگر خود را باز کنید . ( توجه کنید که در صورت بستن نرم افزار xampp ، این نرم افزار در حالت اجرا خواهد ماند و به صورت یک آیکن کوچک در قسمت سمت راست نوار وظیفه قرار خواهد گرفت  . )

xampp

سپس در قسمت نوار آدرس مرورگر خود ،  http://localhost  را تایپ نمایید .

در این صورت به صفحه ی زیر خواهید رسید :

untitled

در قسمت راست بالای این صفحه بر روی phpMyAdmin کلیک کنید :

12

نحوه ی ایجاد یک پایگاه داده

زبانی که برای کار با پایگاه داده ها استانداردسازی شده است ، زبان SQL که مخفف Structured Query Language که به معنای زبان ساخت یافته پرس و جو می باشد ، استفاده می شود .

در این صورت ما هم در این جا با این زبان کار خواهیم کرد :

برای ایجاد اولین پایگاه داده می توان از قسمت سمت چپ و گزینه ی new و یا Query مربوط به آن را استفاده نمو د .

اگر از new برای ایجاد پایگاه داده استفاده می کنید که بعد از زدن این گزینه و سپس

db

دراین  صورت به صفحه ی جدیدی خواهید رفت که از شما یک نام دلخواه و تعداد ستون های جدول ها را درخواست خواهد کرد . با تکمیل این قسمت شما می توانید جدول مورد نطر خود را بسازید .

توجه کنید که همه ی این مراحل در قسمت سمت چپ صفحه ی پیش روی شما ذخیره شده اند . نام پایگاه داده ی خود و جدول هایی که تا کنون ساخته اید را می توانید در قسمت سمت چپ ملاحظه نمایید .

اگر از روش دوم یعنی نوشتن Query برای ایجاد یک پایگاه داده استفاده میکنید باید ، بعد از ورود به صفحه ی phpMyAdmin ، به قسمت SQL رفته و Query های مربوطه را تایپ نمایید . مثلا برای ایجاد یک پایگاه داده ی جدید باید از Query زیر استفاده نمایید :

CREATE DATABASE FirstDB ;

بنابراین با زدن GO ، می توان یک پایگاه داده ی جدید به نام FirstDB ایجاد کرد .

برای ایجاد یک جدول ، ابتدا از قسمت سمت چپ پایگاه داده ی خود را انتخاب کنید ، سپس در قسمت SQL آن ،  این Query را تایپ نمایید :

CREATE TABLE t1 (
ID INT , Name TEXT , Family TEXT , PRIMARY KEY (ID));

اینکه TEXT و PRIMARY KEY  چه چیزهایی هستند ، در ادامه توضیح خواهیم داد . در این صورت جدولی با نام t1 در پایگاه FirstBD ، دارای ۳ ستون های ID و Name و Family خواهیم داشت . با زدن گزینه ی GO این اطلاعات ذخیره خواهند شد .

در این صورت با مراجعه به قسمت structure ، می توانید جدول و مشخصات آن را مشاهده و در صورت تغییر آن را تغببر دهید :

 

t1

اما اگر توجه کنید در کنار نام ID یک کلید قرار دارد . این کلید همان دستور (PRIMARY KEY (ID میباشد که در query بیان کردیم . درواقع مشخص کردم که کلید اصلی این جدول id می باشد .

برای اینکه اطلاعات مربوط به جدول خود را در این پایگاه داده قرار دهیم باید به قسمت Insert رفته و جدول ها و فیلد ها را با ID و Name و Family پر کنیم و سپس با زدن دکمه ی Go  اطلاعات را در جدول T1 ذخیره کرده ایم .

برای مشاهده ی جدول خود ار دستور زیر استفاده می کنیم . توجه کنید که برای اینکه دستورات را بنویسید باید پایگاهی را که میخواهید در آن دستور را بنویسید انتخاب کنید :


SELECT * FROM t1 ;

در این صورت با این دستور تمام رکوردهای جدولرا برایمان به نمایش درخواهند آمد .

توجه کنید اگر از سیستم عامل لینوکس استفاده می کنید باید کلمات کلیدی را با حروف بزرگ بنویسید . چرا که لینوکس به حروف بزرگ و کوچک حساس می باشد . اما در سیستم عامل ویندوز اگر با حروف کوچک هم بنویسید مشکلی نخواهد داشت .

برای حذف جدول از پایگاه داده از دستور زیر استفاده می کنیم :


DROP TABALE t1 ;

می توان با دستور زیر نیز رکوردی را به جدول اضافه کرد :

INSERT INTO TABALE t1 VALUS(4 , 'Amir' 'Amini');

اگر بخواهیم چند رکورد اضافه کنیم باید به صورت زیر عمل کنیم :

INSERT INTO TABALE t1 VALUS (4 , 'Amir' 'Amini'),(5,'Ehsan', 'Shakiba');

اگر بخواهیم جدولی مانند جدول t1 مانند t2 در پایگاه داده ایجاد کنیم ، از دستور زیر با استفاده از کلمه کلیدی LIKE این کار را انجام میدهیم :

CREATE TABLE t2 LIKE t1 ;

برای اینکه به طور کلی پایگاه داده را حذف کنیم باید از دستور زیر استفاده کنیم :

DROP DATABASE FirtsDB ;

برای دیدن کلیه پایگاه داده های موجود از دستور زیر استفاده می شود :


SHOW DATABASES ;

نکته : توجه کنید که مقادیری که برای کلید اصلی یا PRIMARY KEY انتخاب می کنید ، باید مقادیر منحصر به فردی باشند و تکراری نباشند .

نکته : TEXT و VARCHAR نوع داده ای رشته ای هستند .

در بخش بعدی می خواهیم با استفاده از برنامه نویسی جاوا به یک پایگاه داده دسترسی پیدا کنیم و با یک اینترفیس ساده عمل جستجو در پایگاه داده را انجام دهیم…

در ضمن اگر اینستاگرامی هستید حتما @Takinweb را فالو کنید….

 

درباره ی عطیه رحمانی

دیدگاه ها

دیدگاه خود را به ما بگویید.

کلیه ی حقوق مادی و معنوی مطالب متعلق به سایت تکین وب می باشد و کپی برداری و بازنشر آن بدون ذکر منبع کاری غیر حرفه ای و غیر اخلاقی و قابل پیگرد قانونی خواهد بود.
کانال تلگرام تکین وب