تکین وب | آموزش برنامه نویسی
تکین وب | آموزش برنامه نویسی

انواع متغیرها و عملگرها در ++C

۲۶ مرداد ۱۳۹۴

انواع متغیر ها

برای نوشتن یک برنامه ساده ++C به انواع متغیرها نیازمندیم .  متغیرها محل ذخیره داده ها هستند و چون داده ها دارای نوع هستند ، متغیر ها نیز دارای نوع اند . قبل از اینکه بخواهیم از متغیرها استفاده کنیم ، باید نوع آن ها مشخص شود . انواع داده ها به صورت زیر تعریف می شوند :

داده integer که در برنامه ها به صورت int استفاده می شود ، داده ای از نوع عدد صحیح می باشد . مانند ۲۳ ، ۵۴۳، ۴۵- ،۰ و….

داده float که برای ذخیره اعداد اعشاری استفاده می شود  . مانند ۴۶٫۴۳۳۴ ، ۱۲٫۵ ، ۱۳٫۰ و …

داده double داده ای است که برای ذخیره اعداد اعشاری بزرگتر از float به کار برده می شوند .

نوع character  که در برنامه ها به صورت char استفاده می شود . مانند تمام حروف انگلیسی ، علامت هایی مثل * ، % ، # ، @ و…. ، اعداد بدون در نظر گرفتن مقدار آن ها . توجه کنید که برای استفاده از این کارکتر ها باید آ نها را بین علامت کوتیشن قرار دهید . به طور مثال  منظور از ‘ A ‘  ، کارکتر A می باشد.

نوع boolean که در برنامه ها به صورت bool به کار می رود و  برای درست بودن یا نبودن ( true or false )یک عبارت به کار برده می شود .

این ها از جمله مهم ترین نوع داده ها بودند . پیشنهاد می کنیم برای مطالعه بیشتر به کتاب هایی که در قسمت های قبل معرفی شد ، مراجعه نمایید .

 

برای مراجعه به متغیر ها از نامی که برای آن ها در نظر گرفته می شود ، استفاده می کنیم . پس می توان گفت متغیر ها امکان نامگذاری برای کلمات حافظه را فراهم می کنند . برای نام گذاری متغیر ها می توان ترکیبی از حروف انگلیسی ، ارقام و خط ربط under line  استفاده نمود . البته استفاده از برخی علائم غیر مجاز است :

     نباید عددی را در اول متغیر قرار داد       ۲temp

 علامت ! را نمی توان به کار برد  hello!guys

 نمی توان از دات ( نقطه ) استفاده کرد           pix.

چند نمونه از نام گذاری هایی مجاز متغیر ها :

hello_guys

temp123

count

بعد از آشنایی با انواع داده ها و نحوه ی نام گذاری یک متغیر ، به تعریف نوع یک متغیر در ++C  می پردازیم که صورت زیر تعریف می شود :

 ; نام متغیر  نوع داده

به طور مثال :

int count ;
char ch1;
double temp;
float sum ;

 

می توان بر حسب نیاز ، به متغیرها مقدار دهیم . که به این عمل ، عمل انتساب می گویند . در مثال زیر متغیری به اسم count  از نوع int ، دارای مقدار اولیه ۵ می باشد :

int count = 5 ;

می توان از دستورات زیر نیز برای عمل انتساب استفاده نمود :

int count ;
char ch1 , ch2 ;
count = 5;
ch1 = ch2 = ' T ';

توجه کنید که می توان کاری کرد که کاربر به وسیله رابط صفحه کلید به دلخواه خود به متغیر ها مقدار اولیه بدهد . برای این کار از دستور cin  استفاده می کنیم .

 int a;
 cin>>a;

همانطور که در تکه کد بالا می بینید ، بعد از تعریف متغیر a به عنوان یک int ، با استفاده از دستور cin کاربر می تواند از طریق رابط صفحه کلید عددی را به عنوان int وارد کند . توجه کنید که cin هم در فایل کتابخانه ای iostream وجود دارد .

حال به بررسی یک برنامه می پردازیم :

#include "iostream"
#include<stdlib.h>
using namespace std;

int main()
{
int adad;
cout << "yek adad vared konid :"<<endl
cin>>adad;
cout<<adad<<endl;
system("pause");
return 0;
}

در برنامه بالا ، بعد از تعریف متغیر adad به عنوان یک عدد صحیح و دستور چاپ عبارت بر روی صفحه نمایش ، با دستور cin  کاربر باید عددی را با استفاده از صفحه کلید وارد کند و بعد از آن  با دستور cout همان عدد بر روی صفحه نمایش داده خواهد شد .

عملگر ها

عملگرها یا operators برای انجام عملیات منطقی و محاسباتی بر روی داده ها به کار برده می شوند .  در بحث شی گرایی که در آینده خواهیم گفت ، می توانیم خودمان عملگرها را پیاده سازی کنیم. به طور مثال عملگر های جمع و ضرب و تقسیم و…. عملگر های محاسباتی هستند و عملگرهایی مانند ||( یای منطقی ) ، && ( و منطقی ) و … عملگرهای منطقی به شمار میروند .

عملگر های محاسباتی

مهم ترین عملگر هایی که در ++C وجود دارند عبارت اند از :

جمع

+

تفریق

ضرب

*

تقسیم

/

باقی مانده

%

برای تمرین بیشتر با چهار عملگر اول که مطمئنا با آن ها آشنایی دارید به کتاب مراجعه نمایید . اما نحوه عملکرد عملگر باقی مانده :

int a = 11;
int b = 5 ;
int z;
z = a % b ;

در تکه کد بالا ، بعد از معرفی متغیرها و مقداردهی اولیه به آنها ، به دستور جدید باقی مانده ( mod ) می رسیم . در این دستور a که مقدار ۱۱ را دربردارد به b تقسیم می شود و باقی مانده این تفسیم یعنی ۱ در z  قرار خواهد گرفت .

عملگرهای ترکیبی

این عملگرها بیشتر برای خلاصه نویسی به کار برده می شوند و مهم ترین آنها عبارت اند از : =+ , =- , =* , =/

int a = 2;
int b = 5 ;
a + = 2 ; // a = a + 2
b * = 3 ; // b = b * 3
a - = 7 ; // a = a - 7
b / = 5 ; // b = b / 5

عملگرهای افزایش و کاهش

اینگونه عملگرها به عملوند دست راست یا چپ خود یک واحد اضافه یا کم می کنند . توجه کنید که قرار گرفتن ++ یا — در طرف چپ یا راست آ نها متفاوت می باشد :

int A , B = 3;     // A=?, B=3
A = ++B;     // A=(++B) ---> A=(B+1) , B=B+1 ---> A=4, B=4
int A , B = 3;    // A=?, B=3
A = B++;        // A=(B++) ---> A=B, B=B+1 ---> A=3, B=4

در تکه کد اول  چون افزایش B قبل از آن قرار دارد ابتدا یک واحد به B اضافه می شود و سپس مقدار آن به ۴ تغییر خواهد کرد که این مقدار در متغیر A قرار خواهد گرفت . اما در تکه کد بعدی ایتدا چون افزایش بعد از B قرار گرفته ، B در A ریخته می شود و سیپس یک واحد به B اضافه خواهد شد .

باید گفت عملگر ها دارای الویت هستند . یعنی برای به کار بردن چند عملگر بر روی چند داده باید الویت و تقدم آ نها را رعایت کرد . البته کامپایلر به نحوه ی عملکرد صحیح آن کاملا آشناست . برای نمونه به تمرین های کتاب بپردازید . فراموش نکنید برای خوانایی برنامه هایتان هنگامی که از چند عملگر استفاده می کنید از پرانتز استفاده نمایید .

 

کامنت گذاشتن در برنامه

شما به عنوان یک برنامه نویس می توانید در برنامه از جملاتی که فقط خودتان معنای آن ها را می فهمید استفاده کنید . اگر به تکه برنامه های بالا توجه کنید ،  خواهید دید عباراتی را برای توضیح و فهم بیشتر در کنار کد نوشته ایم . این عبارت همان کامنت است . توجه کنید که کامنت ها در برنامه اجرا نمی شوند اگر به صورت زیر بنویسیم  . در غیر این صورت به عباراتی بی معنی تبدیل خواهند شد که کامپایلر هنگام اجرا خطا می گیرد :

This text is a comment//

/* and this is an other type of comment  */

پس برای ایجاد یک کامنت در برنامه از علامت //  استفاده می کنیم و یا عبارت مورد نظرمان را بین /* …*/  می نویسیم .

در ضمن اگر اینستاگرامی هستید حتما @Takinweb را فالو کنید .

 

 

درباره ی عطیه رحمانی

دیدگاه ها

دیدگاه خود را به ما بگویید.

کلیه ی حقوق مادی و معنوی مطالب متعلق به سایت تکین وب می باشد و کپی برداری و بازنشر آن بدون ذکر منبع کاری غیر حرفه ای و غیر اخلاقی و قابل پیگرد قانونی خواهد بود.
کانال تلگرام تکین وب