تکین وب | آموزش برنامه نویسی
تکین وب | آموزش برنامه نویسی

آموزش html

۲۱ تیر ۱۳۹۴

در این مطالب سعی شده است که هر مبحث جدید با مثال های متنوع و کاربردی بیان بشود تا مورد رضایت خوانندگان قرار بگیرد لذا از دوستانی که عزم یادگیری این مبحث رو گرفته اند تقاضا میشود که تمرینات و مثال های ذکر شده رو به دقت انجام دهید تا بعد از اتمام این دوره از آموزش ها و با تمرین و ممارست بتوانید به تسلط کافی در مبحث HTML رسیده باشید

یک طراح حرفه ای صفحات وب علارقم اینکه در زمینه کد های HTML تسلط کامل دارد باید مفهوم و قوائد تئوری HTML را نیز درک کند و در همین راستا شما هم که در شرف یادگیری این مبحث هستید ابتدا باید به درک درستی از HTML برسید…

 

 

آموزش html

 

در وهله ی اول باید بدانید که HTML یک زبان برنامه نویسی نیست و تنها زبانی هست برای نشانه گذاری بخش های مختلف صفحه ی مرورگر، با اجزایی به نام تگ، که مفهوم تگ را در ادامه توضیح خواهیم داد.

نکته : عبارت HTML ( اچ تی ام ال ) مخفف Hyper Text Markup Language به معنی زبان نشانه گذاری فوق متن است.

این تگ ها انواع مختلفی دارند و هرکدام تعیین میکنند که بخش های مختلف صفحه ی مرورگر به چه شکلی به نمایش در آیند.

قبل از اینکه وارد بحث کد های HTML بشویم ما به دو نرم افزار نیاز داریم:

۱- مرورگر اینترنتی (که پیشنهاد میکنم علاوه بر Explorer یک مرورگر دیگ هم نصب کنید مثل Mozilla Firefox )

۲- یک نرم افزار ویرایشگر متن (در سطوح پیشرفته بهتر است از نرم افزار هایی از قبیل Dream Weaver یا ++Notepad استفاده شود ولی در سطوح پایه همان Notepad پیشفرض ویندوز پاسخگو میباشد و حتی بهتر نیز هست)

 

TERMهایHTML

html از سه term تشکیل شده است که کل ساختار این زبان در همین سه  term خلاصه میشود:

Term Tag , Term Element , Term Attribute

 

term tag : تگ های HTML برای نشانه گذاری محتويات صفحات به کار می روند و باعث می شوند که مرورگر بتواند تشخيص دهد هر بخش چه نوع عنصری است. هر تگ HTML ، يک بخش ابتدايی و يک بخش انتهايی دارد که هم نام بوده و به صورت استاندارد طبق شکل کلی زير به کار می روند :


<تگ پایانی/> ... محتویات تگ ... <نگ آغازین>

 

نکته: تگ های html معمولا جفت هستند و شامل تگ اغاز و تگ پایان میباشند ، اما تگ هایی نیز وجود دارد که به صورت جفت نیستند برا مثال میتوان تگ <br> را نام برد که برای رفتن به سطر جدید به کار می رود

Term Element : به کل تگ ابتدایی و تگ پایانی به همراه محتویات آنها را یک المنت مینامند ، برای تفهیم این موضوع میتوان گفت که مثال بالا در مجموع یک المنت محسوب می شود که اگر بخواهیم یک مثال کاربردی از بخش المنت و تگ بیان کنیم به این شکل عمل میکنیم:this is a paragraph

 

در مثال بالا تگ <p> برا ایجاد پاراگراف به کار می رود و شامل تگ آغاز و تگ پایان میباشد که ما کل محتویات این تگ را یک المنت مینامیم.

نکته: یک المنت ممکن است تگ پایانی و یا محتویاتی نداشته باشد برای مثال تگ <br> به تنهایی یک المنت محسوب می شود.

نکته: ممکن است محتویات یک المنت خود شامل المنت هایی دیگری نیز باشد که در این صورت المنت های مورد نظر را المنت های تو در تو مینامند.

برای مثال تگ <html> شامل تمامی المنت های دیگر میشود

<html>
<head>
</head>
<body>


this is a paragraph

</body>
</html>

 

Term Attribute : هر تگ دارای مجموعه از خواص است که ويژگی های مختلف آنها را تعيين می کند . هر يک از اين خواص را می توان در درون تگ ابتدايي معرفی و مقدار دهی کرد که این خواص را attribute می نامند.

 <a href="http://www.takinweb.com">This is a link</a>

در مثال بالا href یک خواص برای تگ <a> میباشد

 

ادامه آموزش های html را به صورت موضوعی از لینک های زیر دنبال کنید

تگ های html

ساختار کلی یک صفحه html

کامنت گذاری در html

رسم جدول در html

درباره ی کمال قره جه لو

دیدگاه ها

دیدگاه خود را به ما بگویید.

کلیه ی حقوق مادی و معنوی مطالب متعلق به سایت تکین وب می باشد و کپی برداری و بازنشر آن بدون ذکر منبع کاری غیر حرفه ای و غیر اخلاقی و قابل پیگرد قانونی خواهد بود.
کانال تلگرام تکین وب