تکین وب | آموزش برنامه نویسی
تکین وب | آموزش برنامه نویسی

آشنایی با دستورات ساده ++C

دسته بندی : آموزش ++C
۲۱ مرداد ۱۳۹۴

اگر شما یک مبتدی باشید ، احتمالا اولین برنامه ای که با آن مواجه شده اید ، برنامه ای متشکل از کلمات و عبارت هایی است که نمی دانید هر کدام از این عبارت ها چه معنایی دارند و یا برای چه از آن ها استفاده میکینم؟!! در این بخش شما را با بعضی از این عبارت ها آشنا خواهیم کرد .

قبل از شروع برنامه نویسی باید بدانید پسوند فایلی که برنامه شما در آن وجود دارد ، cpp. (به معنای سی پلاس پلاس )  می باشد . اگر با نحوه ی ایجاد این فایل آشنایی ندارید به قسمت  نگاه کلی بر ++C مراجعه کنید .

بعد از اینکه محیط برنامه نویسی تان را آماده کردید ، اولین پروژه را با هم شروع می کنیم .

#include "iostream"
using namespace std;

int main()
{
 cout << "Hello world "<<endl;
 return 0;
}

 

برنامه ای که مشاهده می کنید ، از کلماتی ساخته شده است که خود ++C آن ها را می شناسد و در ++C  رزرو شده اند . مثلا int  به معنای integer (متغیر عدد صحیح )و return به معنای برگرداندن عدد به سیستم عامل و … می باشد .( در آینده خواهیم گفت که برگرداندن ۰ یا ۱- و… به سیستم عامل چه معانی دارند ). این دو کلمه کلماتی بودند که کامپایلر یا همان visual studio  آنها را می شناسد . اما خط ۴ بیان می کند که تابعی به اسم main وجود دارد که کامپایلر آن را به زبان ماشین تبدیل می کند ( اینکه زبان ماشین چیست را در آینده خواهیم گفت ). اگر شما به جای main  عبارت دیگری بنویسید ، با خطا مواجه خواهید شد . مطمئنا خطایی که با آن مواجه می شوید خطای LNK ( به معنای لینکر) خواهد بود .  پس تابع int main تابعی است که خروجی عدد صحیح را به سیستم عامل برمی گرداند . اما پرانتز باز و بسته ای که در جلوی main مینویسیم به معنای این است که این تابع هیچ پارامتر ورودی ای را دریافت نمی کند .

اما در خط ۶ ام به کلمه ای به اسم  cout  برمی خوریم که برای نمایش دادن عبارات و … بر روی صفحه نمایش از آن استفاده می کنیم . اما سوالی که ممکن است پیش بیاید این است که این کلمه در کجا تعریف شده است ؟ اگر دقت کنید درمورد خط اول برنامه که از عبارت“include “iostream# تشکیل شده بود حرفی نزدیم . باید بگوییم cout در فایل iostream.h  تعریف شده است .( در آینده خودتان می توانید از این فایل های h. بسازید) پس عبارت   “include “iostream#به معنی ضمیمه کردن فایل iostream می باشد . نکته ی مهمی که باید بدانید این است که در پایین این عبارت باید از عبارت using namespace std نیز استفاده کنید .( به خط دوم مراجه کنید ). توجه کنید که بعد از cout از علامت >>استفاده شده است و شما میتونید هر متنی که بخواهید را بین دو کوتیشن و بعد از این علامت برای نمایش بر روی صفحه ، بنویسید . مثلا در تکه کدی که در زیر می بینید ، عبارت welcome to Takinweb را مشاهده کنید. . توجه کنید برای اینکه به خط بعدی انتقال پیدا کنید از کلمه endl ( به معنای پایان خط ) ، بعد از قرار دادن>> استفاده شود .


cout<<"welcome to Takinweb"<<endl;

 

ممکن است بخواهید از فایل های دیگری مانند< include<math.h# استفاده کنید که این فایل برای استفاده از sin ,cos و… استفاده می شود. به این معنا که اگر شما بدون ضمیمه کردن این فایل به برنامه ، بخواهید از تابع sin استفاده کنید ، ++C متوجه نمی شود و شما با این کار به آن می فهمانید که میخواهید عمل sin  را انجام دهید .

هر تابعی مانند تابع main در ابتدا و انتهای خود آکولاد باز و بسته دارد مانند خط ۵ ام و ۸ ام . به این معنا که تابعی که نوشته ایم از آکولاد باز شروع میشود و وقتی آکولاد بسته شد ، تابع به پایان می رسد

نحوه اجرا کردن و ذخیره برنامه ها

بعد از نوشتن برنامه نوبت به کامپایل کردن آن میرسیم . قبل از کامپایل کردن می توانید خودتان به عنوان یک کامپایلر عمل کنید و به بررسی برنامه بپردازید . همه ما قبل از اینکه یک برنامه نویس شویم ، برنامه هایی نوشته ایم که تعداد زیادی خطا داشته اند اما شما نباید ناامید شوید . شاید به عنوان یک مبتدی تجزیه و تحلیل خطاها کمی مشکل باشد . اما اگر مشکلی در برنامه تان داشته باشید که ++C بفهمد آن را شناسایی می کند و با یک خط قرمز در زیر عباراتی که غلط است به شما میفهماند که شما اشتباه عمل کرده اید .البته این خطاها بعد از کامپایل کردن هم مشخص می شوند .

برای کامپایل کردن برنامه از دکمه سبز رنگی که به صورت  a22  و در نوار ابزار بالای visual studio می باشد ، استفاده کنید . اگر چنین دکمه ای وجو ندارد میتوانید در نوار منو گزینه Debug و سپس Start debugging را انتخاب کنید . همینطور می توانید از دکمه F5 صفحه کلیدتان استفاده کنید . بعد از این کار اگر برنامه تان خطایی نداشته باشد ، اجرا می شود و شما با صفحه سیاه رنگی مواجه خواهید شد . اما این صفحه سریع ناپدید می شود . برای جلوگیری از ناپدید شدن این صفحه باید  فایل <stdlib.h> را در بالای main ضمیمه کنید یعنی :

#include<stdlib.h>

علاوه بر این باید قبل از return 0 از عبارت ; (“system(“pause استفاده نمایید .

	system("pause");

حالا اگر برنامه را دوباره اجرا با چنین صفحه ای برخورد خواهید کرد

 

a25

همانطور که مشاهده می کنید عبارتی که در برنامه نوشته بودیم بر روی صفحه سیاه رنگی اجرا شده است . بدون اینکه کسی از کد هایی که شما در خود برنامه نوشته اید مطلع باشد . اما عبارت دیگری را هم می بینید که اصلا در کدی که نوشتیم ، نبود . این عبارت یعنی press any key to continue به علت قرار دادن ; (“system(“pause ای بود که به برنامه اضافه کردیم . می توانید با زدن یکی دکمه ی دلخواه از برنامه ی اجرا شده خارج شوید .

به این ترتیب توانستیم اولین پروژه را اجرا کنیم ….

در ضمن اگر اینستاگرامی هستید حتما @Takinweb را فالو کنید

درباره ی عطیه رحمانی

دیدگاه ها

2 دیدگاه ارسال شده !

  1. سعید می‌گه:

    سلام من اموزشاتونو شروع کردم دارم می خونم با جدید کامل میگم بین تمام اموزشایی که دیدم بهترین بود از نظر کامل بودن و سادگی امیدوارم اموزش ها همینطور ادامه پیدا کنه با تشکر.

دیدگاه خود را به ما بگویید.

کلیه ی حقوق مادی و معنوی مطالب متعلق به سایت تکین وب می باشد و کپی برداری و بازنشر آن بدون ذکر منبع کاری غیر حرفه ای و غیر اخلاقی و قابل پیگرد قانونی خواهد بود.
کانال تلگرام تکین وب